JSON Teknolojisi ve XML Karşılaştırılması

JSON’u belki ilk defa duyuyorsunuz, belki de duymuşsunuzdur ve fazla bilginiz yoktur. Bunun şimdilik bir önemi yok. XML’i ise çoğumuz duymuşuzdur. İnternet sitelerinin neredeyse çoğunda abonelik sistemi olarak bu kullanılıyor. RSS Beslemelerinden tutun, domain whois servislerine kadar çoğu yerde XML’yi kullanıyoruz, kullanıyorlar. Peki XML nedir? XML verilerin kategorilendirilmesi ve gruplandırılması için yazılmış basit bir dildir. İsteyen herkes yazabilir ve kullanımı oldukça kolaydır. Fakat kullanımının kolay olmsası onun çok iyi olduğu anlamına gelmemektedir.

Örnek XML
Yukarıdaki resme bakarsanız dediğimi anlayacaksınız, oldukça basit bir şekilde okunuyor, herkes tarafından istediği gibi yazılabilir. HTML’e benzer. Elementleri kendimiz belirleyebiliyoruz. Şimdi aynı verinin JSON şeklinde yazılmış formatına bakalım.

JSON örnek veri yığını

Yukarıdaki veri dizininden daha basit olan, anlaşılması güç olmayan ama dinamik bir dille yazılması daha basit olan bir veri tipidir JSON. Yukarıdaki şişman adam XML’dir ve sıska adam da JSON’dur. JSON, XML’e göre yüzde 12-20 arası daha az yer kaplar. Bu büyük veri transferlerinde çok önemlidir. Şimdi 3-5 bayttan zarar gelmez dememek gerekir. Google servisleri gibi büyük kuruluşların çoğu servislerinde JSON çıktısı kullanıyor.

  • Basit ve anlaşılır olması,
  • Daha az yer kaplaması,
  • jQuery ile iyi etkileşim (AJAX),
  • Daha pratiktir.
  • Çok yaygın değildir.

  • Basit ve anlaşılır olması,
  • RSS beslemelerinde kullanılması
  • Çoğu internet sitesinde servisini bulabiliyoruz.

Kısaca avantajları bunlardır. XML’in en büyük avantajı çoğu RSS aboneliğinde kullanılmasıdır. Ama büyük veri transferlerinde ve AJAX uygulamalarında XML pek bir işe yaramamakta, JSON ile çok daha verimli sonuçlar alınmaktadır.

Eğer derin düşünürsek XML’in daha avantajlı olduğunu görebiliriz. Sonuçta internetin çoğu yerinde kullanılan bir şey ve bunun için yazılmış bir ton program var. Ama basite indirgeyerek düşünürsek JSON ile veri yazmak çok daha iyi olacaktır. Hem yüzde 12-15 arasında bant genişliği tasarrufu var, hem de daha anlaşılır ve basit olması onu güzel kılıyor. Bu verilere bakarsak XML önde gözüküyor, ama gelişen teknolojilere göre web uygulamaları geliştirmek istersek JSON kullanmamız gerekebilir. O yüzden JSON hızla yükseliyor ve kazanan JSON oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir