WordPress hızlandırmak için ufak etkili detaylar

WordPress kullanıcıların çoğu zaman şikayet ettiği şeylerden birisi de hız problemidir. Bu hız problemi hem sunucuyu yavaşlatır, hem de ziyaretçilere kötü bir deneyim sunar. Örneğin sayfaların geç yüklenmesi, bir yazı yazarken ‘timeout’ olması, aynı anda çok ziyaretçi alınca veritabanı sorunu gibi sorunlar WordPress blog sahiplerini rahatsız etmektedir. WordPress’i hızlandırmak istiyorsak, biraz ‘wp-xxx’ dosyalarının içine girmeli ve kodlarını incelemeliyiz. Çünkü bilmeden yaptığımız her şey blogumuzun göçmesine neden olabilmektedir.

 WP HAFIZA LİMİTİNİZİ ARTTIRIN

WordPress her şeyi düşünmüş ve paylaşımlı sunucular için de kendi hafıza limitini koymuş. Bu hafıza limiti, yani RAM, yapacağımız işlemlerde yetersiz kalmakta ve işlem yavaşlayabilmekte veya hiç çalışmamakta olabilir. Bu hafıza limitini hacklememiz için yapmamız gerekenlerden bahsetmek gerekirse, en iyi yöntem default-constants.php adlı dosyayı bulup içerisini düzenlemek olacaktır. 18. satırda başlayan bu betiği düzenlememiz gerekebilir.

	// set memory limits
	if ( !defined('WP_MEMORY_LIMIT') ) {
		if( is_multisite() ) {
			define('WP_MEMORY_LIMIT', '64M');
		} else {
			define('WP_MEMORY_LIMIT', '40M');
		}
	}

Burada WordPress’in ne kadar hafıza kullanacağını belirten bir tanımlama var. Eğer çoklu-blog ise 64M kullanıyor, değilse de 40M RAM kullanıyor. Ama normalde PHP için ayrılan varsayılan değer 128M’tır. Bu WordPress hack’ı için yapmamız gerekenler bu değerleri sunucumuza ve ihtiyaçlarımıza göre düzenlememizdir.

Veya bu dosyayı düzenlemek yerine wp-config.php dosyamızın uygun bir yerine

define('WP_MEMORY_LIMIT', '256M');

Satırını ekleyebiliriz. Ama eğer yukarıdaki yöntemi yapmıyorsanız ve kullanacağınız RAM miktarı 256M’tan fazla ise gene default-constants.php adlı dosyayı düzenlemeniz gerekecektir. Neden diye sorarsanız, yukarıdaki kod bloğunun hemen altında ise şöyle bir betik var.

	if ( ! defined( 'WP_MAX_MEMORY_LIMIT' ) ) {
		define( 'WP_MAX_MEMORY_LIMIT', '256M' );
	}

Burayı da düzenlemeyeyim, ben wp-config.php ‘den devam edeyim derseniz, şu kodu eklemeniz yeterli.

define( 'WP_MAX_MEMORY_LIMIT', '384M' );

RAM sorununu böyle çözebilirsiniz. Ama kendi aldığınız sunucunun özellikleri de önemlidir.

 Otomatik yazı taslaklarını kapatın

WordPress, yazınını birden fazla sürümünü kaydeder ve bu yazılar, sanki 5-10 yazı varmış gibi veritabanını şişirir. Normalde 300 yazı için 3 MB gibi bir rakam olabilecek veritabanı, 12-15 MB’a kadar çıkabilir. Eğer yazı sürümlerinin ne olduğunu bilmiyorsanız, eski yazılarınızda aşağıya indiğinizde eski yazı sürümlerini görebileceksiniz. İşte onlar POST_REVISIONS olarak isimlendirilen bir sabitle kapatılıp açılabiliyor. Yazı sürümlerini kapatmanız size veritabanından tasarruf sağlayacaktır.

define('WP_POST_REVISIONS', false);

 Yazılarınızı 10 dakikada kaydetmeye ayarlayın

Yazı yazarken WordPress, belli bir süre içerisinde yazınızı kaydeder. Bu yazının kaydedilme süresini ayarlayabilirsiniz. Bir yazı yazarken iki de bir kaydedilmesi pek hoş olmayacağı için bu süreyi arttırabiliriz. Saniye bazında arttırmak için aşağıyı düzenleyebilirsiniz.

define('AUTOSAVE_INTERVAL',600);  // 10 dakikada bir kaydeder

 Gereksiz sorgulardan kurtulun

Gereksiz sorgular derken aklımıza birçok şey geliyor. Sonuçta büyük bir sistem WordPress. Ama kendi yapacağımız temadaki birkaç düzenlemeyle bu sorunu halledebiliriz. Bunların başında, stil ve komut satırlarının çağrılması var. Normal bir temanın üst kısmı şu şekilde olur.

<link rel="stylesheet" type="text/css" media="all" href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>" />
<script type="text/javascript" src="<?php bloginfo('template_url');?>/ui/user-interface.js"></script>
<script type="text/javascript" src="<?php bloginfo('template_url');?>/ui/javascript.js"></script>

Eğer dikkat ederseniz, her seferinde bir sorgu çalışıyor ve template_url veritabanından çekiliyor. Ona göre de komut satırları ve stil dosyaları yükleniyor kullanıcıya. Bunu ne yapabiliriz diye sormanız gayet doğaldır. Önerim şu şekilde olandır.

<base href="http://www.kulturlupenguen.com/">

<link rel="stylesheet" type="text/css" media="all" href="wp-content/themes/penguenblog/style.css" />
<script type="text/javascript" src="wp-content/themes/penguenblog/ui/user-interface.js"></script>
<script type="text/javascript" src="wp-content/themes/penguenblog/ui/javascript.js"></script>

base elementi, bir web sitesinde dosyaların aranacağı alan adını tarayıcıya tanıtır. Eğer base kullanmadan yapsaydık, alt sayfalarda problem olacaktı ve stil ve komut dosyaları görünmeyecek, sitenin şaftı kayacaktı. Ayrıca burada 3 tane sorgudan kurtulmuş olduk. Yani 43 adet sorguyla ana sayfamız oluşuyorsa, 40 sorguya indi. Kendi temanız içerisinde bu tür küçük değişiklikler yapmalısınız.

 Kendi silahıyla WP’yi onarın

WordPress hacklerinden bir tanesi de veritabanını onarmadır. MyISAM olan veritabanı tabloları onarılıp, kontrol edilebilir. WordPress’i tamir etmenin yollarından biridir. Ayrıca ‘Bu yazıyı düzenlemeye yetkiniz yok.’ tarzında hatalar alıyorsanız, onararak düzeltebilirsiniz.

 define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Bu kodu wp-config.php dosyanıza ekledikten sonra onarma yapmak için girmeniz gereken adrese girin:

{blog_adresiniz}/wp-admin/maint/repair.php

WordPress veritabanını onarmaTamir et ve iyileştir dediğimizde, iyileştirmenin yapıldığında dair bir çıktı aldıysanız, tamamdır bu iş!

 Herkezin söylediği gibi EKLENTİLER!

Eklentisiz WordPress olmazsa olmazlardandır. Ama eklenti sayısını arttırmaya ve siteyi kasmaya gerek yok. Mesela ‘WordPress SEO by Yoast’ eklentisini kullanıyorsanız, ‘Google XML Sitemap’ eklentisine gerek yok. Yoast bu işi düşünmüş ve bu iş için de bir sitemap indeksi hazırlamış.

Cache eklentilerini kullanmanıza gerek yok. Eğer çok fazla trafik harcamıyorsanız kaldırmalısınız.

 SONUÇ

Yapacağınız işlemleri düşünerek yapmanız, sitenizin her zaman hızlı kalmasını sağlayacaktır. Bunların en başında temalarınız ve yüklediğiniz eklentiler gelmektedir. Bu eklentilerdeki ve temalardaki sorguları yukarıdaki gibi azaltırsanız, daha çok performans elde edersiniz. WordPress hızlandırmak size bağlı olan bir durumdur. Yani ne kadar hakimseniz o kadar hızlı kullanırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir